O raporcie:
Piąta edycja rankingu największych polskich firm o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie oraz narastające napięcia na linii Chiny-USA tematem przewodnim publikacji za rok 2022 są działania podejmowane przez przedsiębiorców na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Definiujemy je nie tylko w wymiarze militarnym, ale również energetycznym, zdrowotnym, żywnościowym i cyberbezpieczeństwa. Opisujemy istotną rolę, jaką w tym zakresie odgrywają czempioni narodowi, czyli spółki skarbu państwa oraz prywatne firmy. Ranking przygotowano w oparciu o autorski wskaźnik czempionów narodowych (wskaźnik NC), obliczany na postawie danych agregowanych do czterech kluczowych kategorii: gospodarka, branża, zagranica i innowacyjność. Dodatkowo, z okazji piątej edycji raportu, publikacja zawiera specjalny ranking podsumowujący działalność firm od 2018 r. Raport został opracowany na podstawie danych za 2021 rok.
Kluczowe wnioski:
- Zwycięzcą rankingu czempionów narodowych został PKN Orlen, który osiągnął najwyższy w historii wskaźnik NC - 90 punktów.
- Na podium zestawienia znaleźli się również KGHM „Polska Miedź” oraz Grupa Azoty. Po raz pierwszy w historii wszystkie firmy z TOP 3 zostały zaklasyfikowane jako „Czempioni Międzynarodowi” osiągając wynik powyżej 75 pkt.
- W kategorii „Gospodarka” tryumfował KGHM, a w „Branża” aż trzy firmy uzyskały maksimum punktów - był to ponownie KGHM, a także Kruk oraz PKN Orlen. W „Zagranicy” liderem zostało Asseco Poland, a w kategorii „Innowacyjność” zwyciężyła Polpharma.
- Średnia wartość wskaźnika NC w rankingu 2022 spadła do 43 pkt - to więcej niż w edycji bazującej na danych za 2018 r. (40 pkt), ale mniej niż w rankingu 2021 (45 pkt). Spadek wynika przede wszystkim z wpływu pandemicznej recesji
na dynamikę rozwoju większości firm, a także możliwości ich ekspansji zagranicznej. - Pandemiczne perturbacje wywołały także rekordową liczbę zmian podmiotów uwzględnianych na liście 50 narodowych czempionów. W tym roku znalazło się na niej aż 10 nowych grup kapitałowych, w tym pięciu debiutantów (Press Glass, Drutex, PERN, Neuca oraz Euro-Net), a także trzy firmy powracające do czołówki (Węglokoks, Cognor Holding oraz Polenergia).
- W specjalnym rankingu pięciolecia na podium uplasowały się, od najniższego stopnia - Asseco Poland, KGHM oraz PKN Orlen. Zbiorczymi liderami wszystkich dotychczasowych rankingów w poszczególnych kategoriach byli: KGHM (gospodarka), PKN Orlen (branża), Asseco Poland (zagranica) oraz Polpharma (innowacyjność). Na przestrzeni ostatnich pięciu lat najwyższy awans w rankingu zaliczyła SELENA FM - aż o 31 pkt.
Raport dostępny również w języku angielskim.