O raporcie:
Analiza nowych technologii w gospodarce europejskiej oraz funkcji gospodarki opartej na danych w zmieniającej się rzeczywistości geopolitycznej. W pierwszej części raportu zdefiniowano EU Techy oraz oszacowano ich wpływ na gospodarkę i krajowe rynki. W drugiej części – legislacyjnej – przedstawiono rozwiązania, które mogą pomóc w podniesieniu konkurencyjności UE na światowym rynku technologii oraz zalecenia regulacyjne, które pozwolą Unii Europejskiej odnieść sukces w erze cyfrowej.
Kluczowe wnioski:
- W Unii Europejskiej istnieje ponad 4,5 tys. EU Techów, czyli przedsiębiorstw pochodzących z Europy, które dostarczają produkty lub usługi przez internet.
- W 2018 r. EU Techy wygenerowały przychód w wysokości 414 mld EUR.
- EU Techy płacą rocznie ok. 7 mld EUR podatku CIT na rzecz państw członkowskich.
- Obecne regulacje unijne nie odpowiadają wystarczająco na współczesne wyzwania świata cyfrowego. Co więcej, nie są one skutecznie i równomiernie egzekwowane.
- Polityka unijna wobec sektora cyfrowego jest kształtowana przez obawy związane z działalnością światowych gigantów (GAFA oraz podmioty z Chin). Cierpią na tym jednak EU Techy, na które nakładane są nieproporcjonalnie wysokie koszty, które ograniczają ich innowacyjność i konkurencyjność.
- UE musi zredefiniować swoje podejście do danych i odejść od nacisku na prywatność w stronę oceny ich wartości ekonomicznej. Dane powinny być traktowane jako niezbędny surowiec przemysłu cyfrowego.