close
menu
search
close
Zmień serwis expand_more
Briefing Polityka Gospodarka Bezpieczeństwo Europa Finanse Prawo Energia i klimat Społeczeństwo
chevron_left
Wszystkie raporty

Kompetencje jutr@. Jak budować kompetencje przyszłości w świecie po pandemii

O raporcie:

W raporcie przedstawiono wpływ pandemii COVID-19 na rozwój kompetencji przyszłości i cyfryzację Polski. Ich wdrażanie, pierwotnie rozplanowane na lata, musiało wydarzyć się niemal z dnia na dzień. Raport jest próbą odpowiedzi na pytania jak kształtować cyfrową transformację państwa oraz polityki publiczne, aby wspierać obywateli w nabywaniu kompetencji przyszłości w świecie po pandemii. Przedstawiono także rekomendacje dla polityk publicznych oraz dobre praktyki z innych krajów, w których wdrożono instrumenty finansowe dla obywateli wspierające lifelong learning.

Kluczowe wnioski:

  • Pandemia stała się wielkim akceleratorem cyfryzacji. Pokazała, że digitalizacja jest możliwa, efektywna, a w większości przypadków jest nieodzownym elementem strategii biznesowej. Równocześnie odsłoniła słabości polskiego państwa i polskiej gospodarki, takie jak niedobory infrastrukturalne czy brak spójnego planu cyfryzacji.
  • Transformacja modelu pracy to jeden z najistotniejszych efektów pandemii. Większość pracowników rozpoczęła pracę w trybie home office lub modelu hybrydowym.
  • W Polsce kompetencje cyfrowe rosną powoli. W 2019 r. posiadało je 44 proc. Polaków wobec 40 proc. w 2015 r.
  • Polakom brakuje umiejętności z zakresu korzystania z oprogramowania. Na poziomie podstawowym potrafi z niego korzystać 20, a na poziomie zaawansowanym 27 proc.
  • Zdynamizowanie wdrażanie procesów digitalizacji w Polsce, wymaga konkretnych i zdecydowanych działań polskiej administracji publicznej szczebla centralnego i samorządowego.

Raport dostępny również w języku angielskim.

Autor: Adam Czerniak, Eliza Durka, Jakub Piznal
Tłumaczenie: Aleksandra Iskra, Joe Harper
Redakcja: Julita Żylińska
Projekt graficzny: Anna Olczak
Rok publikacji: 2020
Zamawiający: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju