O raporcie:
W raporcie przedstawiono społeczno-gospodarczy portret województwa śląskiego i jego zależność od górnictwa w kontekście nieuchronnej transformacji sektora energetycznego. Pokazano, że województwo śląskie ma potencjał, by pomyślnie przejść transformację i uniknąć wysokich kosztów społecznych i gospodarczych. Jednocześnie jego władze muszą zmierzyć się z problemami demograficznymi i niską jakością warunków życia mieszkańców.
Kluczowe wnioski:
- Sprawiedliwa transformacja (just transition) jest kluczowym zagadnieniem w kontekście ochrony planety przed negatywnymi skutkami związanymi z niszczeniem środowiska naturalnego.
- Województwo śląskie ma potencjał, by przejść transformację pomyślnie ekonomicznie i unikając wysokich kosztów społecznych i środowiskowych.
- Przeszłość związana z ciężkim przemysłem i górnictwem pozostawiła dwa poważne wyzwania: demograficzne i ekologiczne. Rozwiązanie problemu demograficznego jest niezbędne dla zachowania dynamizmu gospodarczego regionu.
- Degradacja środowiska naturalnego i najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce znacznie obniżają jakość życia w regionie i przyczyniają się do obniżania atrakcyjności województwa w oczach potencjalnych inwestorów i turystów.
- Efektywną transformację zapewni wzmocnienie koordynacji oraz zasobów inwestycyjnych pochodzących ze wszystkich poziomów administracji – lokalnej, centralnej oraz europejskiej.