O raporcie:
Scenariusze rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z analizą prawną i finansową. W raporcie przedstawiono rozwój ruchu lotniczego w Polsce na przestrzeni ostatnich lat oraz zasięgi działania polskich regionalnych lotnisk. Analizę finansową i prawną CPK wzbogacono o perspektywę inwestycyjną, w ramach której zaproponowano i omówiono możliwe rozwiązania prawne i źródła pozyskania kapitału. Zaprezentowano mechanizmy wpływu branży lotniczej na gospodarkę oraz wyestymowano wpływ inwestycji na PKB w Polsce jak i wartość dodaną PKB w powiązanych z inwestycją branżach. W raporcie zawarto także analizę case studies innych hubów lotniczych w Europie.
Kluczowe wnioski:
- Brak wolnej przepustowości (capacity gap) europejskich lotnisk jest jednym z największych problemów, jak i wyzwań przed którymi stają lotniska w regionie i Europie.
- Szacuje się, że 160 mln pasażerów nie będzie mogło skorzystać w 2040 r. z transportu lotniczego w Europie.
- Decyzje o rozbudowie lotnisk w Polsce Centralnej są spóźnione o co najmniej 5 lat. Powinny zostać podjęte przed 2013 r.
- Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) to wieloletnia inwestycja, dająca istotne impulsy rozwojowe.
- Szacuje się, że łączne efekty popytowe budowy CPK podniosą PKB o ok. 3,2 proc. w trakcie budowy, a trwały wpływ inwestycji na polskie PKB będzie oscylować wokół 4,5 proc.