close
menu
search
close
Zmień serwis expand_more
Briefing Polityka Gospodarka Bezpieczeństwo Europa Finanse Prawo Energia i klimat Społeczeństwo
chevron_left
Wszystkie raporty

Małe i średnie firmy w Polsce - bariery i rozwój

O raporcie:

Omówienie kondycji małych i średnich firm (MŚP) w Polsce. W raporcie zobrazowano znaczenie MŚP dla polskiej gospodarki, jaka jest ich kondycja finansowa, wkład do wzrostu gospodarczego oraz potencjał dalszego rozwoju. Omówiono także przed jakimi wyzwaniami stają i z jakimi barierami w bieżącej i inwestycyjnej działalności mierzą się polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP.

Kluczowe wnioski:

  • Polski sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) ma duży potencjał rozwojowy i jest zdolny do wygenerowania kapitału i innowacji, jednak potrzebuje przy tym wsparcia państwa.
  • Polska charakteryzuje się najniższą w Unii Europejskiej liczbą firm MŚP przypadającą na jednego mieszkańca i relatywnie niewielkim wkładem tego sektora w PKB. Wskazuje to, że jest jeszcze przestrzeń do działalności dla wielu nowych przedsiębiorców z sektora MŚP zanim gospodarka osiągnie stan nasycenia.
  • MŚP są często zakładane w celu optymalizacji podatkowej, a ich właściciele nie mają ambicji lub zdolności do stopniowego zwiększania skali działalności. Zjawisko to nazwane „pułapką małej skali” stanowi istotną barierę dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.
  • Rozwój MŚP w Polsce bazuje głównie na zwiększaniu produktywności oraz inwestowaniu w ludzi. Polskie MŚP relatywnie niewiele inwestują w maszyny.
Autor: Adam Czerniak, Maciej Stefański
Redakcja: Mateusz Mazzini
Projekt graficzny: Ilya Navumenka, Anna Olczak
Rok publikacji: 2016
Zamawiający: Bank Zachodni WBK