close
menu
search
close
Zmień serwis expand_more
Briefing Polityka Gospodarka Bezpieczeństwo Europa Finanse Prawo Energia i klimat Społeczeństwo
chevron_left
Wszystkie raporty

Kwartalnik mieszkaniowy. Raport o sytuacji na rynku mieszkań w IV kwartale 2021 roku

O raporcie:

Cykliczna publikacja, w której analizowana będzie koniunktura na rynku mieszkań w perspektywie kwartalnej. Każdy raport będzie składał się z części stałej omawiającej sytuację na rynku mieszkań, najmu i pozostałych nieruchomości oraz prezentującej najbardziej aktualne dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek) oraz części zmiennej - tematu specjalnego przybliżającego wybrane zagadnienie z obszaru mieszkalnictwa w Polsce. W drugiej publikacji zaprezentowane zostały dane o koniunkturze w IV kw. 2021 roku. Tematem specjalnym były z kolei uwarunkowania i trendy na rynku najmu w Polsce.

Kluczowe wnioski:

  • Po niewielkim spadku cen w III kwartale końcówka roku przyniosła ponowne przyspieszenie wzrostów - w IV kw. średnie ceny ofertowe wzrosły o 5,2 proc. kw/kw. Na wzrost cen złożyły się czynniki ekonomiczne (wyższy koszt materiałów
    budowlanych oraz energii i spadek liczby dostępnych ofert) oraz psychologiczne (chęć załapania się na kończący się boom na rynku).
  • Wciąż najszybciej drożeją kawalerki - średnie krajowe ceny tego rodzaju mieszkań przekroczyły 10 tys. zł za m2.
  • Kolejny kwartał z rzędu na rynku wtórnym dynamika cen była wyższa niż na rynku pierwotnym (7 proc. vs 2,6 proc. kw/kw). W rezultacie ceny ofertowe za 1 m2 na rynku wtórnym są już przeciętnie o 328 zł wyższe niż na rynku pierwotnym, co jest najwyższą różnicą od początku 2018 r.
  • We wszystkich typach miejscowości ceny najmu wyraźnie przyspieszyły w IV kwartale. Najszybsze wzrosty miały miejsce w dużych miastach (100-500 tys. mieszkańców) – tam czynsze zwiększyły się o 7,7 proc. kw/kw. Był to największy wzrost w całym pięcioletnim analizowanym okresie.
  • Polski rynek najmu jest ponad 5-krotnie mniejszy niż wynosi średnia unijna i ponad 10-krotnie mniejszy od niemieckiego. Udział gospodarstw domowych użytkujących mieszkania na wynajem w ogóle gospodarstw wynosi w Polsce 4,2 proc. Niższe odsetki spośród krajów UE notuje się wyłącznie w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i na Litwie.
  • Wrocław, Warszawa i Szczecin to miejsca gdzie najem jest stosunkowo najdroższy - za 30 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia netto w miastach tych można wynająć mieszkanie o wielkości odpowiednio 26,6 m2, 26,8 m2 oraz 27,9 m2.

Raport jest drugim odcinkiem cyklu - publikacja omawiająca sytuację na rynku mieszkaniowym w III kw. 2021 roku dostępna jest pod linkiem.

Autor: dr Adam Czerniak
Redakcja: Katarzyna A. Przybyła
Projekt graficzny: Joanna Pamuła
Rok publikacji: 2022
Zamawiający: Otodom