O raporcie:
Indeks sprawdzający i porównujący polityki i strategie prowadzone na rzecz poprawy jakości powietrza w ośmiu miastach wojewódzkich w Polsce: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. W publikacji zbadano trzy kluczowe obszary dotyczące walki samorządowców ze smogiem.
W ramach pierwszego wskaźnika sprawdzamy wieloletnie trendy zmian jakości powietrza, uwzględniając wyłącznie wpływ działań człowieka (z pominięciem zmian wywołanych pogodą). W drugim wskaźniku omawiamy, jak miasta radzą sobie z wymianą „kopciuchów”, z jaką intensywnością kontrolują egzekwowanie zapisów uchwał antysmogowych oraz czy uczestniczą w antysmogowych inicjatywach. W ramach ostatnie wskaźnika zbadaliśmy, jak rozwija się komunikacja publiczna i infrastruktura rowerowa w miastach.
Raport jest trzecią odsłoną „Smogowego Indeksu Miast”. Pierwsza została opublikowana w czerwcu 2022 roku, a druga w grudniu 2022 roku.
Publikacja jest elementem projektu „Miasta bez smogu”, którego celem jest stworzenie przestrzeni do rzetelnej i merytorycznej debaty o politykach antysmogowych w dużych polskich miastach. Więcej informacji o projekcie dostępne na stronie.
Kluczowe wnioski:
- W kategorii poprawy jakości powietrza najlepszy wynik zdobyła Warszawa (25,63 pkt). Na podium uplasowały się też Lublin (21,5 pkt) i Łódź (17,56 pkt).
- Z wymianą „kopciuchów” i kontrolowaniem przestrzegania uchwał antysmogowych niezmiennie najlepiej radzą sobie Kraków, Wrocław i Warszawa.
- W kwestii rozwoju komunikacji miejskiej i infrastruktury rowerowej przodują Warszawa (29,44 pkt), Kraków (22,84 pkt) oraz Lublin (22,35 pkt).
- Mimo że zima przełomu 2022 i 2023 r. była naznaczona kryzysem energetycznym, nie wpłynął on znacząco na to, jak mieszkańcy Polski postrzegają problem smogu - 81 proc. mieszkańców Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Lublina i Katowic myśli o jakości powietrza jako sprawie ważnej lub bardzo ważnej (badanie przeprowadzono w kwietniu 2023 r.).