O raporcie:
Raport poświęcony jest wykorzystaniu surowców wtórnych przez przedsiębiorstwa produkcyjne. Opracowanie powstało w oparciu o badanie ankietowe, którego celem było poznanie perspektywy przedsiębiorców działających w Polsce w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym ich świadomości co do znaczenia wykorzystywania materiałów wtórnych i podejmowanych działań w obszarze zrównoważonego gospodarowania. Dodatkowo, zdiagnozowane zostały zasoby oraz bariery i możliwości wdrożenia cyrkularnych rozwiązań. Na końcu raportu znajdują się kluczowe wnioski i praktyczne rekomendacje dla przedsiębiorstw.
Kluczowe wnioski:
- Wśród przedsiębiorstw produkcyjnych działających na polskim rynku, strategię wykorzystania surowców wtórnych wykorzystuje prawie połowa, a niemal 80% z nich wytwarza odpady nadające się do recyklingu.
- GOZ pozwala na obniżenie kosztów wytwarzania produktów, przyczynia się do zmniejszenia zużycia mediów w firmie, generuje dodatkowe zyski oraz zwiększa konkurencyjność firm.
- Według przedsiębiorców przejście na GOZ jest skomplikowane (koszt, dokumentacja, dotarcie do informacji) i ryzykowne (zwłaszcza w okresie dużych zmian i niepewnej sytuacji gospodarczej).
- Lepsze zarządzanie odpadami pozwala zyskać większą efektywność. Kluczowe są: edukacja na temat korzyści wynikających z praktyk cyrkularnych w pełnym łańcuchu wartości przedsiębiorstwa, możliwości wykorzystania innych niż tylko recykling strategii GOZ; edukacja na temat bezpieczeństwa zasobów zapewnianego przez zamykanie obiegu i związku praktyk GOZ z raportowaniem niefinansowym ESG (raportowaniem kwestii zrównoważonego rozwoju).