close
menu
search
close
Zmień serwis expand_more
Briefing Polityka Gospodarka Bezpieczeństwo Europa Finanse Prawo Energia i klimat Społeczeństwo
chevron_left
Wszystkie raporty

Kwartalnik mieszkaniowy. Raport o sytuacji na rynku mieszkań w II kwartale 2023 roku

O raporcie:

Cykliczna publikacja, w której analizowana będzie koniunktura na rynku mieszkań w perspektywie kwartalnej. Raport omawia sytuację na rynku mieszkań, najmu i pozostałych nieruchomości oraz prezentuje najbardziej aktualne dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek). W ósmej publikacji zaprezentowane zostały dane o koniunkturze w II kw. 2023 roku.

Kluczowe wnioski:

  • W II kwartale średnie ceny ofertowe wzrosły o 3 proc. To największe podwyżki od schłodzenia popytu w połowie ubiegłego roku. Mimo to roczne tempo wzrostu cen dalej hamowało i wyniosło 6,4 proc. wobec 7,2 proc. po rewizji w I kwartale 2023 r.
  • Ożywienie omija średnie miasta i wielką płytę. W miejscowościach o liczbie mieszkańców między 50 a 100 tys. ceny mieszkań rosły najwolniej kolejny kwartał z rzędu. W rezultacie roczna dynamika cen mieszkań w tych miastach spowolniła do 4,7 proc. wobec 7,7 proc. w miejscowościach dużych (100-500 tys. mieszkańców). W budynkach oddanych do użytkowania w latach 1945-1990 ceny zatrzymały się na poziomie sprzed roku głównie za sprawą spadku aktywności flipperów, którzy w minionych latach aktywnie wyszukiwali atrakcyjne mieszkania do remontu.
  • Ceny najmu praktycznie przestały rosnąć. W II kwartale średnia ofertowa cena najmu mieszkania wyniosła 3 118 zł i była jedynie o 0,3 proc. wyższa niż w I kwartale 2023 r. Nasycenie rynku widać również w danych o czasie wyświetlania ogłoszenia o najmie w serwisie Otodom – w II kwartale mediana wyniosła 25 dni wobec 21 w poprzednim kwartale i 17 w okresie największego popytu po agresji Rosji na Ukrainę.
  • Drugi kwartał 2023 r. na rynku mieszkaniowym stał pod znakiem wyczekiwania na uruchomienie rządowego programu dopłat do kredytów (BK2). Poza bardzo dużą liczbą anegdotycznych informacji opisywanych w mediach, nie pojawiły się jednak dane umożliwiające oszacowanie wpływu BK2 na rynek. Znaczna część ożywienia widoczna w danych za drugi kwartał wynikała bowiem z innych czynników, m.in. ze złagodzenia przez KNF w lutym 2023 r. warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, co zwiększyło liczbę kupujących mieszkania w marcu i kwietniu.
  • Skoncentrowanie uwagi analityków na BK2 przyćmiły ważne zmiany, jakie działy się w minionych miesiącach na rynku. Kluczową informacją był spadek cen najmu w segmencie najmniejszych mieszkań do 40 m2, co może sygnalizować nadpodaż tego typu ofert na rynku. Jeżeli dane za kolejne kwartały potwierdzą trend spadkowy, to prawdopodobnie obniżeniu ulegnie popyt gotówkowy na małe mieszkania w największych miastach. Kolejną ważną informacją jest zatrzymanie wzrostu cen ziemi, mimo podwyżek cen nieruchomości mieszkaniowych we wszystkich segmentach.

Raport jest siódmym odcinkiem cyklu. Wcześniejsze publikacje dostępne są pod linkami:

Autor: dr Adam Czerniak
Redakcja: Helena Plewińska
Projekt graficzny: Małgorzata Gryniewicz
Rok publikacji: 2023
Zamawiający: Otodom