O raporcie:
Badanie dobrostanu mieszkańców Polski przeprowadzone wiosną 2023 roku na próbie 2745 Polek i Polaków. Na potrzeby raportu respondenci zostali podzieleni na trzy grupy: przodowników szczęścia, normalsów i nieszczęśliwych. Wyniki zostały przedstawione w podziale m.in. na populację województw oraz dla największych polskich miast. W raporcie zbadano również jak na poziom szczęścia wpływają warunki finansowe, wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania. Niniejsza publikacja, poświęcona osobom w wieku 18-35 lat, jest pierwszym raportem szczegółowym opracowanym na podstawie badania.
Główny raport „Szczęśliwy dom” dostępny jest pod linkiem.
Kluczowe wnioski:
- Aż 37 proc. młodych dorosłych samodzielnych mieszkańców Polski deklaruje, że są nieszczęśliwi, a tylko 19 proc. z nich uważa, że jest maksymalnie szczęśliwych. Wśród rodzin z dziećmi maksymalne szczęście deklaruje 26 proc. respondentów, a pośród silversów aż 30 proc. pytanych.
- Młodzi mieszkańcy Polski mieszkają średnio na 56 m2, zwykle ze swoją „drugą połówką” (48 proc.) lub w pojedynkę (26 proc.)
- Odsetek wynajmujących (45 proc.) i tych którzy są właścicielami mieszkań lub domów (41 proc.) jest zbliżony.
- Aż 60 proc. młodych deklaruje, że niczego im nie brakuje w miejscu zamieszkania. Pozostałe wysokie wskazania to: „potrzeba przestrzeni” (15 proc.), „potrzeba elementów wyposażenia mieszkania” (11 proc.) oraz „potrzeba dodatkowych pomieszczeń” (7 proc.).
- Samodzielni młodzi dorośli chcą załatwiać swoje codzienne sprawy blisko domu – ważna jest dla nich dostępność zróżnicowanej oferty sklepów, dostęp do obiektów rozrywki i kultury i miejsc do uprawiania sportu.