O raporcie:
Raport poświęcony jest polskiemu rynkowi najmu i jego rozwojowi w ostatniej dekadzie. Opracowanie stanowi kompendium wiedzy na temat portretów społeczno-ekonomicznych najemców w Polsce. Raport powstał w oparciu o zrealizowane badanie ilościowe. Uzyskane wyniki pozwoliły na stworzenie charakterystyk poszczególnych typów najemców w podziale na wiek, sytuację osobistą i ekonomiczną oraz historię zamieszkania. Dodatkowo, zostały zanalizowane poglądy najemców na tematy związane z najmem - stosunek do własności, poczucie bezpieczeństwa, plany na przyszłość.
Opracowanie stanowi drugą część serii „Dekada polskiego rynku najmu”. Pierwsza część dostępna jest tutaj.
Kluczowe wnioski:
- Z przeprowadzonego badania ankietowego wynika, że poszczególne grupy najemców różnią się istotnie między sobą. Różnice te nie obejmują wyłącznie rozbieżności między najemcami rynkowymi a użytkownikami mieszkań z zasobów spółdzielczych, komunalnych czy typu TBS/SIM.
- Skala różnic między użytkowanymi wspieranymi przez programy rządowe, a tymi, którzy wynajmują mieszkania po cenie rynkowej i podobieństw jest na tyle znacząca, że należy ograniczyć stosowanie przestarzałego podziału na najemców rynkowych, z zasobu komunalnego oraz spółdzielczych, a skupić się na analizie najemców z perspektywy umowy, na podstawie której użytkują mieszkanie niewłasnościowe.
- Z badań wynika, że nie tylko osoby młode wynajmują mieszkania. Przedstawiciele wszystkich wyróżnionych grup wiekowych korzystają z dostępnych form użytkowania mieszkań niewłasnościowych.
- Najemcy to nie jedynie single, lokale wynajmują również pary bezdzietne i rodziny z dziećmi.
- Czas trwania najmu jest mocno zróżnicowany, nie wszyscy najemcy wynajmują na krótki okres. Spora grupa najemców decyduje się na najem jednego lokalu dłużej niż na okres dwóch lat.