O raporcie:
Cykliczna publikacja, w której analizowana będzie koniunktura na rynku mieszkań w perspektywie kwartalnej. Każdy raport będzie składał się z części stałej omawiającej sytuację na rynku mieszkań, najmu i pozostałych nieruchomości oraz prezentującej najbardziej aktualne dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek) oraz części zmiennej - tematu specjalnego przybliżającego wybrane zagadnienie z obszaru mieszkalnictwa w Polsce. W dziesiątej publikacji zaprezentowane zostały dane o koniunkturze w IV kw. 2023 roku. W ramach tematu specjalnego przedstawiamy z kolei prognozy społeczno-gospodarcze na 2024 rok dla rynku mieszkaniowego w Polsce.
Kluczowe wnioski:
- W IV kwartale średnie ceny ofertowe wzrosły o 5,2 proc. To najwyższy kwartalny wzrost w historii danych zbieranych przez Otodom – tak szybko ceny nie rosły nawet w okresie boomu w latach 2020-2021. Przełożyło się to na dalsze zwiększenie rocznego tempa wzrostu cen, które wyniosło 14,5 proc. wobec 8,6 proc. w III kwartale 2023 r.
- Ceny na rynku wtórnym nadganiały za cenami na rynku pierwotnym. Pierwsze trzy kwartały 2023 r. stały pod znakiem szybszego wzrostu cen na rynku pierwotnym niż rynku wtórnym. W ostatnim kwartale sytuacja się jednak odwróciła. Indywidualni sprzedający, zmotywowani podwyżkami cen przez deweloperów, również zaczęli żądać więcej za oferowane nieruchomości. W rezultacie w IV kw. ceny na rynku wtórnym wzrosły o 7,1 proc. kw/kw, podczas gdy podwyżki na rynku pierwotnym wyhamowały do 3 proc. kw/kw.
- Wzrost cen najmu wyhamował. W IV kwartale średnia ofertowa cena najmu mieszkania wyniosła 3 232 zł. W przeliczeniu na metraż ceny te praktycznie zatrzymały się na poziomie 70 zł/m² – wzrost w IV kwartale wyniósł zaledwie 0,8 proc. kw/kw i 7,4 proc. r/r. To najmniej od IV kwartału 2021 r.
- Rok 2024 będzie znów upływał pod znakiem modyfikowania założeń polityki mieszkaniowej, ale tym razem niepewność jest jeszcze większa, ponieważ nowy, koalicyjny rząd wciąż nie skonkretyzował swoich planów, a obietnice wyborcze były bardzo eklektyczne. Partie, wówczas opozycyjne, deklarowały praktycznie wszystko – od budowy tysięcy mieszkań przez samorządy po dopłaty dla najemców i kredyty z oprocentowaniem 0%. Przejęcie władzy zweryfikuje te plany, ale o tym, co się z nich wyłoni, przekonamy się dopiero w kolejnych miesiącach.
Raport jest dziesiątym odcinkiem cyklu. Wcześniejsze publikacje dostępne są pod linkami: