O raporcie:
Raport poświęcony jest zjawisku luki czynszowej w Polsce. Opracowanie powstało w oparciu o zrealizowane badanie nad dostępnością finansową mieszkań w różnych modelach kapitalizmu mieszkaniowego. Uzyskane wyniki pozwoliły na określenie wysokości luki czynszowej w latach 2010-2022 oraz sklasyfikowanie gospodarstw domowych, których dotyka to zjawisko. W raporcie zostały zawarte kluczowe wnioski i rekomendacje dotyczące sposobów zmniejszania luki czynszowej w Polsce.
Kluczowe wnioski:
- Największa luka czynszowa, w wysokości ponad 60 proc., występowała w 2022 r. w przypadku gospodarstw domowych samotnych rodziców oraz złożonych z dwójki rodziców i trójki lub więcej dzieci.
- Najniższa luka występowała w dwuosobowych gospodarstwach domowych, złożonych wyłącznie z dorosłych, niezależnie od ich wieku (poniżej 20 proc.).
- Luka czynszowa wśród najemców była dwukrotnie wyższa niż wśród gospodarstw domowych użytkujących mieszkania własnościowe (72 vs. 35 proc. w 2022 r.).
- Grupa gospodarstw domowych, które wpadły w lukę czynszową, jest bardzo zróżnicowana pod względem ekonomicznym i społecznym. Niezbędne jest przeprowadzenie komplementarnych względem siebie zmian w zakresie pobudzania budownictwa
mieszkaniowego w dużych miastach, wspierania budownictwa społecznego oraz profesjonalnego rynku najmu, odciążenia finansowego i administracyjnego samorządów, a także zmiany programów dopłat.