O raporcie:
W raporcie zostały omówione szanse i zagrożenia związane z zaangażowaniem podmiotów zagranicznych w projekty offshore w tzw. drugiej fazie wsparcia. Rozdział pierwszy prezentuje uwarunkowania i perspektywy samych projektów, w tym związane z nimi procedury administracyjne i bariery inwestycyjne, w rozdziale drugim zostały zanalizowane modele biznesowe trzech typów potencjalnych partnerów polskich spółek, a także scharakteryzowane ich uczestnictwa w europejskim rynku offshore. W rozdziale trzecim zostały opisane korzyści i zagrożenia, jakie może przynieść ich zaangażowanie w projekty w ramach drugiej fazy wsparcia.
Kluczowe wnioski:
- PGE i Orlen nie będą w stanie samodzielnie zrealizować projektów morskich farm wiatrowych w drugiej fazie rozwoju sektora offshore. Kluczową role odegrają potencjalni partnerzy, również zagraniczni.
- Zagraniczne koncerny energetyczne dobrze znają branżę i mogą zaoferować polskim spółkom rozległe wsparcie operacyjne i technologiczne.
- Fundusze inwestycyjne i instytucje finansowe to partnerzy, którzy potencjalnie mogą zaoferować najkorzystniejsze warunki finansowania projektu. W przypadku polskiego offshoru fundusze inwestycyjne, czy inne podmioty oferujące tani kapitał, powinny podpierać się zapleczem kadrowym z doświadczeniem i wiedzą, tak aby sprostać potrzebom PGE i Orlenu.
- Deweloperzy OZE mogą zaoferować polskim partnerom wiedzę techniczną i optymalizację kosztów dzięki doświadczeniu w sektorze offshore i umiejętności wypracowywania synergii.