O raporcie:
W raporcie opisujemy jak rozwój sztucznej inteligencji wpływa na rynek pracy. Ukazujemy szanse i zagrożenia wynikające z transformacji cyfrowej oraz perspektywy zmian rynku pracy. W części poświęconej analizie prawnej opisujemy prawo unijne oraz wyzwania na gruncie krajowych regulacji. Dodatkowo ukazujemy zmiany w systemie edukacji oraz kompetencje przyszłości pożądane na rynku pracy. Całość kończą scenariusze przyszłości, w których analizujemy, jak polski rynek pracy może się zmienić w niedalekiej przyszłości.
Kluczowe wnioski:
- W najbliższych latach będzie brakowało pracowników w większości branż i zawodów (choć z różnym natężeniem), co wymusi (w sektorze prywatnym i publicznym) działania na rzecz poprawy efektywności pracy. Rozwiązaniem są nowe technologie.
- Jedną z barier szerokiego wdrożenia w Polsce nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, jest lęk organizacji – ich niska skłonność do inwestowania.
- Wdrożenie sztucznej inteligencji pociąga za sobą konieczność zmian, m.in. inwestycję w poniesienie kompetencji miękkich oraz kompetencji cyfrowych pracowników.
- Wdrożenie AI wymaga działania ze strony państwa – stworzenia otoczenia prawnego dla wykorzystania sztucznej inteligencji w Polsce. Te dopiero się kształtuje, głównie pod wpływem regulacji unijnych.
- Polska nie jest jeszcze gotowa na szerokie wykorzystanie AI, ale do tego zmierza. Nie ma też innego wyjścia niż otwarcie się na to rozwiązanie, bo na AI przestawia się światowy rynek i jest to technologia pozwalająca na poprawę wyników w sektorach najważniejszych dla polskiej gospodarki.
- Aby Polska odnalazła się w procesie transformacji cyfrowej i z niego skorzystała, potrzeba: zwiększyć otwartość społeczeństwa, biznesu i administracji na nowe technologie oraz stworzyć warunki do inwestowania i budowania współpracy.