O raporcie:
Analiza najważniejszych aktualnych trendów na polskim rynku najmu. W raporcie zaprezentowano wyniki najciekawszych, opublikowanych w ostatnim roku polskich badań naukowych dotyczących tego sektora rynku nieruchomości. Publikacja składa się z pięciu rozdziałów poświęconych: (1) procesom cenotwórczym oraz zmianom w strukturze i wielkości popytu oraz podaży mieszkań na wynajem; (2) portretowi polskich najemczyń i najemców w oparciu o wyniki badania ilościowego; (3) najważniejszym czynnikom wpływającym na decyzję o wyborze mieszkania pod wynajem, a także skali dostępności finansowej i fizycznej mieszkań na wynajem w Polsce; (4) wpływowi wojennej migracji z Ukrainy na ceny najmu w krajach europejskich oraz (5) skali i mechanizmom profesjonalizacji rynku najmu w Polsce.
Kluczowe wnioski:
- 2023 rok na rynku najmu upłynął pod znakiem odbudowywania się bazy dostępnych ofert mieszkań i stabilizacji poziomu zainteresowania wśród najemców. Stabilizacja stawek na rynku najmu przy jednocześnie silniej rosnących kosztach zakupu nieruchomości sprawiają, że inwestycja w zakup nieruchomości pod wynajem będzie coraz mniej finansowo korzystna dla inwestorów, szczególnie tych posiłkujących się kredytem hipotecznym.
- Najemcy i najemczynie biorący udział w badaniu „Szczęśliwy dom” przeważnie mieli pozytywne nastawienie do swoich mieszkań - 70 proc. z nich lubi wracać do zajmowanego przez siebie mieszkania, a tylko 8 proc. deklaruje odpowiedź przeciwną. W wynajmowanym mieszkaniu taki sam odsetek czuje się „u siebie”, a tylko nieco mniej (64 proc.) czuje się tam szczęśliwymi.
- Blisko 57 proc. osób, które wynajmują mieszkanie, wolałaby mieć je na własność. 62,5 proc. aktualnych najemców wynajmuje mieszkania, gdyż nie stać ich na zakup własnego lokum. Im większe miasto, tym trudniejsza przystępność cenowa mieszkań. Najwyższy odsetek najemców, których nie stać na zakup własnej nieruchomości, jest w Warszawie (67 proc.), a najniższy w grupie mniejszych miast wojewódzkich (ok. 60 proc.).
- Badania pokazały, że migracja z Ukrainy miała niewielki wpływ na ceny najmu – napływ ukraińskich uchodźców równy 1 proc. populacji kraju przyjmującego przełożył się na wzrost cen najmu o 0,2–0,3 proc. Ważniejszymi od migracji z Ukrainy przyczynami wzrost cen najmu w 2022 r. były wysoka inflacja, podwyżki stóp procentowych oraz odłożony w czasie wzrost cen nieruchomości.
- Aż 96 proc. podmiotów wynajmujących na rynku w Polsce, to prywatni inwestorzy, z czego tylko 29 proc. można określić jako profesjonalistów i półprofesjonalistów. Mimo coraz większej aktywności inwestorów instytucjonalnych w zdecydowanej większości rynek najmu wciąż pozostaje rozdrobniony i w niewielkim stopniu sprofesjonalizowany. Standardy wprowadzane przez najem instytucjonalny z czasem stają się wzorem zarówno dla prywatnych inwestorów, jak i operatorów najmu, którzy w obliczu rosnącej konkurencji są zmuszeni dostosować się do zmieniających się norm.