close
menu
search
close
Zmień serwis expand_more
Briefing Polityka Gospodarka Bezpieczeństwo Europa Finanse Prawo Energia i klimat Społeczeństwo
chevron_left
Wszystkie raporty

Kwartalnik mieszkaniowy. Raport o sytuacji na rynku mieszkań w II kwartale 2024 roku

O raporcie:

Cykliczna publikacja, w której analizowana będzie koniunktura na rynku mieszkań w perspektywie kwartalnej. Raport omawia sytuację na rynku mieszkań, najmu i pozostałych nieruchomości oraz prezentuje najbardziej aktualne dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek). W dwunastej publikacji zaprezentowane zostały dane o koniunkturze w II kw. 2024 roku.

Kluczowe wnioski:

  • W II kwartale 2024 r. średnie ceny ofertowe wzrosły o 1,8 proc. To kolejny kwartał spowolnienia wzrostu cen – w pierwszych trzech miesiącach roku wzrost wyniósł 3,2 proc. kw/kw, a w ostatnim kwartale 2023 r., nawet 5,2 proc. W rezultacie nastąpiło nieznaczne spowolnienie rocznego tempa wzrostu do 14,5 proc. z 15,6 proc. w I kwartale 2024 r., a w ujęciu realnym, czyli po skorygowaniu o wskaźnik inflacji, dynamika spadła z 12,8 proc. do 12 proc. r/r. Ceny ofertowe rosły w dużej mierze siłą rozpędu po okresie boomu wzmacnianego rządowymi dopłatami do kredytów „Bezpieczny kredyt 2%”. Dodatkowo napędzał je dwucyfrowy wzrost dochodów ludności przy jednoczesnym obniżeniu inflacji w pierwszych miesiącach roku.
  • Oferta wróciła do poziomów z 2022 r. Liczba aktywnych w całym kwartale ofert sprzedaży mieszkań po raz pierwszy od dwóch lat przekroczyła poziom 300 tys. To rezultat systematycznego wprowadzania do oferty nowych mieszkań budowanych przez deweloperów i narastającej liczby lokali wystawianych do sprzedaży na rynku wtórnym, przy jednoczesnym wyraźnym spowolnieniu popytu – sprzedaż na rynku pierwotnym spadła w czerwcu do poziomu nienotowanego od połowy 2022 r. Większość potencjalnych nabywców wstrzymuje się obecnie z decyzją o zakupie mieszkania w oczekiwaniu na stanowisko rządu co do wprowadzenia kolejnego programu dopłat do kredytów „Mieszkanie na Start”.
  • Tanieją duże mieszkania. Korekta cen ofertowych o 2,2 proc. kw/kw w segmencie mieszkań pow. 90 m² była już sygnalizowana przez silniejsze niż w pozostałych segmentach rynku wyhamowanie wzrostów w pierwszych miesiącach roku. To rezultat bardzo wysokiej ceny jednostkowej tych mieszkań zwłaszcza w metropoliach, która powoduje, że ich zakup jest poza zasięgiem większości gospodarstw domowych posiłkujących się kredytem.
  • Wzrost cen najmu praktycznie się zatrzymał. W II kwartale średni ofertowy koszt najmu mieszkania wyniósł 3 145 zł. W przeliczeniu na metraż ceny najmu praktycznie zatrzymały się na poziomie 71 zł/m2 – to o zaledwie 0,1 proc. więcej niż kwartał wcześniej i 5,7 proc. drożej niż w II kw. 2023 r. Do wyhamowania wzrostów przyczyniły się czynniki strukturalne w tym dalszy odpływ rodzin uchodźczych do Ukrainy. Przeceny pojawiły się w metropoliach - średnie ceny ofertowe w największych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców spadły w II kwartale o 2 proc. kw/kw i były już tylko o 3,3 proc. wyższe niż przed rokiem.

Raport jest dwunastym odcinkiem cyklu. Wcześniejsze publikacje dostępne są pod linkami:

Autor: Adam Czerniak
Projekt graficzny: Karolina Tomaszewska
Rok publikacji: 2024
Zamawiający: Otodom