close
menu
search
close
Zmień serwis expand_more
Briefing Polityka Gospodarka Bezpieczeństwo Europa Finanse Prawo Energia i klimat Społeczeństwo
chevron_left
Wszystkie raporty

Kwartalnik mieszkaniowy. Raport o sytuacji na rynku mieszkań w III kwartale 2024 roku

O raporcie:

Cykliczna publikacja, w której analizowana będzie koniunktura na rynku mieszkań w perspektywie kwartalnej. Raport omawia sytuację na rynku mieszkań, najmu i pozostałych nieruchomości oraz prezentuje najbardziej aktualne dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek). W trzynastej publikacji zaprezentowane zostały dane o koniunkturze w III kw. 2024 roku.

Kluczowe wnioski:

  • W III kwartale średnie ceny ofertowe wzrosły o 1,4 proc. To kolejny kwartał spowolnienia wzrostu cen – w II kw. wyniosło 1,8 proc., a w I kw. 3,2 proc. kw/kw. W rezultacie nastąpiło nieznaczne spowolnienie rocznego tempa wzrostu do 12 proc. z 14,5 proc. w II kwartale 2024 r., a w ujęciu realnym, czyli po skorygowaniu o wskaźnik inflacji, dynamika spadła z 11,8 proc. do 7,3 proc. r/r. Ceny ofertowe rosły głównie za sprawą wysokiej dynamiki dochodów ludności, która zwiększała zdolność kredytową gospodarstw domowych.
  • Oferta wróciła do poziomów sprzed dekady. Liczba aktywnych w całym kwartale ofert sprzedaży mieszkań wzrosła w porównaniu z II kw. o 7 proc. i była tym samym aż o 23 proc. wyższa niż o tej samej porze 2023 r. Najbardziej rozbudowała się oferta w metropoliach, co wynikało z bardzo dużego spadku dostępnej liczby mieszkań na sprzedaż po wprowadzeniu programu BK2. Odsetek czekających na nabywców mieszkań z rynku wtórnego utrzymał się drugi kwartał z rzędu powyżej 50 proc. Powoduje to, że kupujący mają największy wybór mieszkań w dużych miastach od 2014 r., kiedy na polskim rynku nieruchomości kończył się okres spowolnienia.
  • Wzrosty cen małych mieszkań znów przyspieszyły. Za popytowym źródłem utrzymania wzrostu cen przemawiają również dane o strukturze podwyżek ze względu na powierzchnię mieszkania – największe wzrosty cen w III kwartale (o 1,8 proc. kw/kw) miały miejsce w przypadku mieszkań do 40 m2.
  • Sezonowe podwyżki czynszów. W III kwartale 2024 r. średnia ofertowa cena najmu mieszkania wyniosła 3 233 zł. W przeliczeniu na metr mieszkania cena najmu wyniosła 73 zł/m2 – to o 3,5 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Jest to pierwszy wyraźny wzrost cen najmu od trzech kwartałów, ale ma on charakter wyłącznie sezonowy. W wakacje wiele mieszkań wraca na rynek najmu po wypowiedzeniu umów przez studentów kończących semestr letni. Część najemców uznaje przywrócenie mieszkania na rynek za dobry moment na rewizję czynszu w górę przed kolejnym rokiem akademickim.
  • Szybciej rosną czynsze w starszych mieszkaniach. Mimo że za najnowsze mieszkania wybudowane po 2015 r. wciąż najemcy muszą zapłacić najwięcej (84 zł/m2), to zdecydowanie szybciej rosną ceny mieszkań starszych – tych wybudowanych między 1990 a 2015 o 4,5 proc. r/r, a tych powstałych w okresie PRL nawet o 6 proc. r/r wobec 3,8 proc. dla mieszkań najnowszych. Wskazuje to, że właściciele mieszkań coraz chętniej inwestują w odnawianie posiadanych nieruchomości, aby móc uzyskać za nie wyższą ceną.

Raport jest trzynastym odcinkiem cyklu. Wcześniejsze publikacje dostępne są pod linkami:

Autor: dr hab. Adam Czerniak
Projekt graficzny: Małgorzata Gryniewicz
Rok publikacji: 2024
Zamawiający: Otodom