O raporcie:
Analiza rynku zrównoważonego finansowania w Polsce i tego jak korzystają z niego krajowe firmy i banki. Raport przedstawia historię rozwoju zrównoważonych instrumentów finansowych w kontekście globalnym i lokalnym, wskazuje też na najważniejszych interesariuszy tego sektora. Kluczowym elementem opracowania jest zestawienie dziewięciu „zielonych” transakcji w Polsce z lat 2021-2024, w tym opis przygotowania do emisji obligacji czy zawarcia umów kredytowych oraz informacje na temat wykorzystania pozyskanych w ten sposób środków finansowych.
Kluczowe wnioski:
- Łączna wartość wyemitowanych w Polsce zrównoważonych obligacji w drugiej połowie 2024 r. sięgała 11 mld zł, a zrównoważonych umów kredytowych – 50 mld zł.
- Dotychczasowe emisje zrównoważonych obligacji w Polsce cieszyły się dużym zainteresowaniem inwestorów, a łączna wartość zapisów często znacząco przekraczała planowaną kwotę emisji.
- Ważnymi animatorami rynku zrównoważonego finansowania w Polsce są międzynarodowe instytucje finansowe – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Światowy, czy Międzynarodowa Korporacja Finansowa.
- Zrównoważone finansowanie może być ważnym czynnikiem dla firm objętych obowiązkowym raportowaniem niefinansowym (ESG). Równocześnie, podmioty, które wdrożyły kompleksowe zasady raportowania, mogą łatwiej przygotować się do wdrożenia „zrównoważonego” finansowania.