O raporcie:
Cykliczna publikacja, w której analizowana będzie koniunktura na rynku mieszkań w perspektywie kwartalnej. Każdy raport będzie składał się z części stałej omawiającej sytuację na rynku mieszkań, najmu i pozostałych nieruchomości oraz prezentującej najbardziej aktualne dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek) oraz części zmiennej - tematu specjalnego przybliżającego wybrane zagadnienie z obszaru mieszkalnictwa w Polsce. W czternastej publikacji zaprezentowane zostały dane o koniunkturze w IV kw. 2024 roku. W ramach tematu specjalnego przedstawiamy z kolei prognozy społeczno-gospodarcze na 2024 rok dla rynku mieszkaniowego w Polsce.
Kluczowe wnioski:
- Ceny mieszkań wciąż rosną - w IV kwartale 2024 r. średnio o o 1,4 proc. To dokładnie tyle samo, co w III kwartale, ale znacząco mniej niż w pierwszej połowie roku i w 2023. W efekcie miało miejsce dalsze spowolnienie rocznego tempa wzrostu do 8 proc. z 12 proc. w III kwartale 2024 r. Ceny ofertowe rosły głównie za sprawą wysokiej dynamiki dochodów ludności, która zwiększała zdolność kredytową gospodarstw domowych. W rezultacie liczba wniosków o kredyty hipoteczne była zbliżona do długookresowej średniej obserwowanej przed boomem z 2023 r.
- Podwyżki są równomiernie rozłożone między segmenty rynku. W podobnym tempie rosną zarówno mieszkania małe do 40 m2 (7,9 proc. r/r i 1,5 proc. kw/kw), jak i większe (60–90 m2 o 8,3% proc. r/r i 1,0 proc. kw/kw). Tylko w przypadku największych lokali, o powierzchni powyżej 90 m2, wzrosty są nieco większe.
- Wyczekiwane przez wielu kupujących spadki cen było widać wyłącznie w przypadku mieszkań starszych – lokale wybudowane w okresie PRL potaniały o 0,3 proc., a te przedwojenne nawet o 1,8 proc. Trudno jednak na tej podstawie wnioskować, że jest to początek trendu spadkowego cen mieszkań starszych, zwłaszcza że nieruchomości te drożały najmocniej w poprzednich kwartałach.
- Dostępna oferta mieszkań dalej rośnie. Liczba aktywnych w całym IV kwartale ofert sprzedaży mieszkań wzrosła w porównaniu z III kwartałem o 3 proc. i była tym samym aż o 29 proc. wyższa niż w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. Oznacza to, że wybór mieszkań jest obecnie porównywalny do tego sprzed dekady.
- W IV kwartale 2024 r. średnia ofertowa cena najmu mieszkania wyniosła 3 246 zł. W przeliczeniu na metr mieszkania cena najmu wyniosła 74 zł/m2 – to o 0,8 proc. więcej niż kwartał wcześniej. W ujęciu rocznym ofertowe stawki czynszu podrożały o 5,1 proc. r/r, czyli dokładnie tyle samo, ile przed kwartałem. Podobnie jak na rynku mieszkań własnościowych, IV kwartał oznaczał stabilizację cen, popytu i podaży.
- Zdaniem autorów rok 2025 nie będzie rokiem przecen na rynku nieruchomości. To czas stabilizacji cen i szerokiej oferty dostępnych nieruchomości, który można wykorzystać na namysł, czy decydować się na zakup nieruchomości.
Raport jest czternastym odcinkiem cyklu. Wcześniejsze publikacje dostępne są pod linkami: