Moje ustawienia

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 18:00

Pomoc w logowaniu
Michał Wawrzyński
m.wawrzynski@politykainsight.pl
+48 22 456 87 77
Abonamenty
Iwona Spórna
i.sporna@politykainsight.pl
+48 22 451 61 06
FAQ
  • Proszę kliknąć „Nie pamiętam hasła”, a następnie wpisać swój adres email. Chwilę później otrzymają Państwo wiadomość z linkiem do ustawienia nowego hasła. Aby rozpocząć procedurę odzyskiwania loginu i hasła teraz, proszę kliknąć tutaj.

  • Polityka Insight zawiera obecnie ponad 2 tys. analiz i jest kilka sposobów, by dotrzeć szybko do właściwych treści. W prawnym górnym rogu strony znajduje się nasza wyszukiwarka – wyniki podaje w rozbiciu na analizy, depesze, publikacje i treści interaktywne.
    Można również skorzystać ze stron tematycznych – ich lista znajduje się na stronie głównej, poniżej najnowszych analiz. Każdy z siedmiu działów PI ma też własną podstronę, a w niej zakładki poświęcone kluczowym obszarom. Jeżeli mimo to nie możecie Państwo znaleźć poszukiwanej treści, prosimy o kontakt z pomocą techniczną pod numerem 601 160 275 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00).

  • Poniżej tytułu każdej analizy znajduje się ikona drukarki - zamiennie można też użyć skrótu CTRL+P lub CMD+P na klawiaturze. Jeżeli wydruk jest nieprawidłowy, prosimy sprawdzić w ustawieniach, czy orientacja strony jest pionowa, a skalowanie wynosi 100 proc. Jeśli to nie rozwiązało problemu z wydrukiem, prosimy o kontakt pod numerem 601 160 275 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00).

  • Każdy abonent ma dostęp do obu wersji językowych Polityki Insight. Aby przełączyć język, wystarczy kliknąć w napis „PL” lub „EN” w lewym górnym rogu strony.

  • W chwili rozpoczęcia abonamentu uruchamiamy wysyłkę wszystkich powiadomień. Każdy użytkownik może jednak sam zdecydować, co i w jakim języku chce otrzymywać. Wystarczy kliknąć „Moje konto” w prawym górnym rogu strony, a następnie w „Ustawienia”.

  • W razie jakichkolwiek pytań lub problemów z działaniem serwisu prosimy o wiadomość na adres m.kisluk@politykainsight.pl lub kontakt telefoniczny pod numerem 601 160 275 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00).

  • Z prawej strony każdej analizy znajduje się adres email i numer telefonu autora. Aby skontaktować się z ekspertami wybranej specjalności, proszę wejść na stronę działu – dane jego analityków znajdują się po prawej stronie. Ogólne zapytania dotyczące zespołu Polityki Insight należy kierować do Heleny Skąpskiej pod numer 22 451 60 05.

  • Polityka Insight jest przeznaczona do użytku indywidualnego. W ramach umowy abonentowi przysługuje prawo do wykonania jednego wydruku każdej analizy, na własny użytek. Przesyłanie briefingu lub analiz do innych osób lub zwielokrotnianie ich w druku stanowią naruszenie umowy abonamentowej i są podstawą do wyłączenia dostępu. PI stale monitoruje bezpieczeństwo kont użytkowników, w szczególności próby logowania z wielu urządzeń na te same dane dostępowe.

PI Alert
11:50
06.11.2024

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA

Według projekcji telewizji CNN osiągnął konieczną do zwycięstwa liczbę 270 głosów w kolegium elektorskim po uzyskaniu dziesięciu głosów z Wisconsin. Jego przewaga w tym stanie wyniosła nieco ponad 40 tys. głosów wyborczych. W sumie republikanin zgromadził już 276 głosów elektorskich, a jego konto zapewne się powiększy. Donald Trump wygłosił już pierwsze przemówienie, w którym mówił o swoim zwycięstwie. Dopiero jednak po przekroczeniu 270 głosów przez rywala porażkę uzna kandydatka demokratów Kamala Harris. Zwycięstwo wyborcze i druga kadencja Donalda Trumpa wywoła wstrząs w świecie transatlantyckim i umocni politycznie populistów.

PI Alert
10:00
28.06.2024

Szczyt UE: Kraje zaczęły dyskusję o wspólnych inicjatywach obronnych

Status

Przywódcy zatwierdzili nominacje na najwyższe stanowiska. Na szczycie UE, który zakończył się z czwartku na piątek, liderzy krajów Unii desygnowali Ursulę von der Leyen na drugą kadencję na czele KomEur, byłego portugalskiego premiera Antónia Costę na szefa RadEur oraz premierkę Estonii Kaję Kallas na szefową unijnej dyplomacji. Premierka Włoch Giorgia Meloni wstrzymała się od głosu przy wyborze von der Leyen i była przeciw Coście oraz Kallas. To oznacza, że Meloni szykuje się do twardych negocjacji i może zażądać wysokiej politycznej ceny w zamian za poparcie swej partii dla von der Leyen przy jej zatwierdzaniu w ParlEur. Premier Węgier Viktor Orbán głosował przeciw von der Leyen i wstrzymał się w sprawie Kallas.

Przyjęli agendę strategiczną Unii na lata 2024-2029. W najbliższej pięciolatce Unia postawiła sobie za cel m.in. udaną transformację cyfrową i zieloną dzięki „pragmatycznemu” podążaniu drogą do neutralności klimatycznej w 2050 r. Innym celem ma być wzmacnianie bezpieczeństwa i potencjału obronnego UE.

Von der Leyen mówiła o 500 mld euro na obronność przez dekadę. Taki szacunek KomEur co do planowanych unijnych inwestycji jej szefowa przedstawiła podczas posiedzenia RadEur. Polska i Francja były wśród krajów oczekujących, że KomEur jeszcze przed szczytem przedstawi możliwe opcje finansowania inwestycji w obronność, jak np. unijne finansowanie wspólnych wydatków ze wspólnego długu. Ten pomysł ostro zwalczały m.in. Niemcy i Holandia. Ostatecznie von der Leyen zdecydowała o przesunięciu debaty na czas po ukonstytuowaniu się nowej KomEur, czyli na jesień. A na szczycie – po ustnej prezentacji von der Leyen – tylko zainicjowano debatę o ewentualnym wspólnym finansowaniu projektów obronnych.

Polska przedłożyła dwa projekty obronne. Miałyby one być współfinansowane z funduszy UE. Polska i Grecja w przeddzień szczytu przedstawiły na piśmie uszczegółowioną koncepcję systemu obrony powietrznej dla Unii (Shield and Spear), którą premierzy Donald Tusk i Kyriakos Mitostakis – w bardziej ogólnej formie – zgłosili w maju. Ponadto Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zaprezentowały pomysł wspólnego wzmocnienia infrastruktury obronnej wzdłuż granicy UE z Rosją i Białorusią. Polska zabiega, by Unia radyklanie wyszła poza obecne plany wspierania przemysłu obronnego za pomocą funduszy unijnych i uzgodniła wydatkowanie pieniędzy na projekty obronne podobne do dwóch zaproponowanych. Ale państwa Unii są bardzo dalekie od konsensusu w tej kwestii.

Zełenski podpisał umowę z Unią w sprawie bezpieczeństwa. W dokumencie, który prezydent Wołodymyr Zełenski sygnował w Brukseli, wszystkie kraje członkowskie oraz UE jako całość zobowiązały się do działań, które „pomogą Ukrainie się bronić, opierać się działaniom na rzecz jej destabilizacji oraz powstrzymywać akty agresji w przyszłości”. Dokument przypomina o 5 mld euro, które Unia zamierza w 2024 r. przeznaczyć na pomoc wojskową i szkolenia (poza pomocą dwustronną krajów UE dla Kijowa). I zapowiada, że do 2027 r. „można przewidzieć dalsze porównywalne kwoty, zależnie od ukraińskich potrzeb”, co sumowałoby się do 20 mld euro. Umowa Ukrainy z UE to dodatek do dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa już podpisanych przez Ukrainę z kilkunastoma krajami, w tym USA, Zjednoczonym Królestwem, Niemcami, Francją, Włochami. Jak potwierdził w Brukseli premier Donald Tusk, trwają rozmowy Ukrainy również z Polską o tekście wzajemnych zobowiązań w kwestiach bezpieczeństwa.

Publikacje
Publikacje
Publikacje