Wołodymyr Zełenski
45 lat. Prawnik z wykształcenia, aktor i komik z zawodu, wygrał wybory prezydenckie w 2019 r. na fali niezadowolenia ze skorumpowanych elit Ukrainy, jako kandydat zwykłych ludzi. Tracił popularność przed wojną, ale z chwilą jej wybuchu przeistoczył się w niezłomnego przywódcę. Odmówił ewakuacji z Kijowa, codziennie nagrywa wystąpienia do narodu, odwiedza żołnierzy na froncie i prowadzi globalną akcję dyplomatyczną na rzecz wsparcia Ukrainy.
Walerij Załużny
49 lat. Generał wojsk lądowych, od 2021 r. głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej dowódca brygady zmechanizowanej, weteran walk w Donbasie w latach 2014-2015. Zaczynał wojnę z armią zawodową liczącą 240 tys. ludzi. Przeprowadził mobilizację, która zwiększyła ją do 700 tys. Doprowadził do odepchnięcia Rosjan spod Kijowa, Charkowa i Chersonia, wprowadził do uzbrojenia armii zachodni sprzęt, a od kilku miesięcy angażuje się w działania dyplomatyczne udzielając wywiadów w mediach.
Joe Biden
80 lat. Prezydent Stanów Zjednoczonych od 2021 r. Lider koalicji ponad 50 państw wspierających Ukrainę w walce z Rosją. Jesienią 2021 r. ostrzegał europejskich sojuszników przed groźbą rosyjskiej inwazji. W grudniu 2021 r. odbył zdalną rozmowę z Władimirem Putinem, która utwierdziła go w przekonaniu o nieuchronności wojny. W reakcji wysłał do Europy ponad 10 tys. dodatkowych wojsk USA i jeszcze przed wojną zaczął dostarczać Ukrainie broń. Do tej pory wartość pomocy USA dla Ukrainy przekracza 100 mld dolarów.
Olaf Scholz
64 lata. Od grudnia 2021 r. kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, polityk socjaldemokratycznej SPD. Do lutego 2022 r. sceptyczny wobec możliwości rosyjskiego ataku, nawoływał do dialogu z Moskwą. Trzy dni po inwazji ogłosił odejście od współpracy z Rosją i wzmocnienie pozycji Niemiec w zachodnim systemie bezpieczeństwa (tzw. Zeitenwende). Krytykowany za powolne dostawy uzbrojenia dla Ukrainy podkreśla, że w tej sprawie konieczne są wielonarodowe uzgodnienia i że kluczowe jest unikanie eskalacji.
Jens Stoltenberg
63 lata. Od 2014 r. sekretarz generalny NATO. Norweski polityk stojący na czele politycznych struktur Sojuszu jest najaktywniejszym na forum publicznym rzecznikiem wzmocnienia wschodniej flanki, wspierania militarnego Ukrainy i przeciwstawiania się dalszej rosyjskiej agresji. Pod jego kierunkiem NATO zmieniło koncepcję strategiczną, uznało Rosję za zagrożenie i uruchomiło bezprecedensową pomoc dla kraju niebędącego formalnym członkiem Sojuszu.
Andrzej Duda
50 lat. Od 2015 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, która stała się najaktywniejszym sojusznikiem wśród krajów sąsiadujących z Ukrainą. W ramach wsparcia wojskowego Polska przekazała wyposażenie kilku brygad wojsk lądowych i artylerii oraz przyjęła kilkumilionową, największą po II wojnie światowej rzeszę uchodźców. Duda, wraz z innymi przywódcami politycznymi Polski, zabiega o dalsze wsparcie militarne i ekonomiczne, osądzenie sprawców agresji i powojenną odbudowę Ukrainy.
Chris Cavoli
57 lat. Amerykański generał wojsk lądowych, od lipca 2022 r. głównodowodzący wojsk NATO w Europie i dowódca sił zbrojnych USA w Europie. Na polecenie Pentagonu koordynuje wsparcie militarne Zachodu dla Ukrainy, organizuje jego przerzut i ochronę oraz planuje i nadzoruje szkolenie wojsk ukraińskich na zachodnim sprzęcie. Na bieżąco konsultuje potrzeby z gen. Załużnym w Kijowie i możliwości sojuszników w zakresie dostaw z szefami sztabów państw NATO.
Władimir Putin
70 lat. Prezydent lub premier Rosji od 1999 r., wcześniej oficer KGB. Zwolennik odbudowy imperium rosyjskiego i strefy wpływów u granic Rosji, przeciwnik obecności USA w Europie. Wojnę z Ukrainą uzasadniał koniecznością przeciwstawienia się nazizmowi i agresji NATO. Faktyczny dyktator, otoczony gronem popleczników o niejasnych wpływach, często izolujący się od otoczenia. W wystąpieniach zapowiada długotrwałą wojnę, choć kanałami dyplomatycznymi co jakiś czas wysyła sygnały o gotowości do rozmów pokojowych.
Walerij Gierasimow
67 lat. Szef sztabu generalnego Rosji i pierwszy zastępca ministra obrony, od listopada 2022 r. głównodowodzący operacją wojenną w Ukrainie (zastąpił Wiktora Surowikina). Autor tzw. doktryny Gierasimowa, zakładającej wielostopniowe oddziaływanie hybrydowe przed atakiem zbrojnym. Wierny Putinowi i promowany przez niego pomimo porażek rosyjskiej armii w walce z Ukrainą (sam umknął przed ostrzałem w czasie wizytacji wojsk pod Iziumem). Od lutego 2023 r. pod jego dowództwem Rosja rozpoczęła nową ofensywę w Donbasie.
Siergiej Szojgu
67 lat. Minister obrony Rosji od 2012 r., wcześniej szef resortu sytuacji nadzwyczajnych i obrony cywilnej. Z wykształcenia inżynier, tytularny generał armii. Autor reformy wojskowej mającej przygotować Rosję do wojny z Ukrainą i NATO przez mobilizację, rozbudowę jednostek, zbrojenia i zwiększenie produkcji obronnej. Wierny Putinowi, trwa na stanowisku pomimo błędów w planowaniu operacji w Ukrainie i ponoszonych w niej strat.
Jewgienij Prigożyn
61 lat. Nieformalny szef prywatnej firmy obronnej Grupa Wagnera, wpływowy oligarcha, wcześniej biznesmen branży cateringowej. W drugiej fazie wojny najemnicy Prigożyna, rekrutowani m.in. z więzień, stanowili dużą część sił na froncie w Donbasie i wokół Chersonia, rywalizowali o uznanie zasług z wojskami regularnymi. Prigożyn przypisał swoim siłom zdobycie Sołedaru pod Bachmutem.
Ramzan Kadyrow
46 lat. Przywódca Republiki Czeczenii w składzie Federacji Rosyjskiej, zwolennik Putina, dostarczyciel oddziałów wojskowych oskarżanych o notoryczne popełnianie zbrodni wojennych w Ukrainie. Za zasługi wojenne dla Rosji dwukrotnie awansowany na stopnie generalskie.
Xi Jinping
69 lat. Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej od 2013 r. Najważniejszy globalny sojusznik Putina. Przed wybuchem wojny razem z Putinem wydał oświadczenie skierowane przeciwko NATO i USA. Zapewnia Rosji różnego rodzaju pomoc i wspiera jej budżet przez zakupy paliw, ale na razie nie dostarcza broni i oficjalnie opowiada się za zakończeniem konfliktu. Chiny przestrzegały też Rosję przed użyciem broni jądrowej.
Alaksandr Łukaszenka
68 lat. Prezydent Białorusi od 1994 r. Najbliższy zagraniczny sojusznik Putina. W 2020 r. sfałszował wybory i po protestach ulicznych zwrócił się o pomoc Rosji, co przypieczętowało „pokojową aneksję” Białorusi. Zintegrował aparaty wojskowe obu krajów i oddał białoruskie bazy wojskom rosyjskim przygotowującym inwazję na Ukrainę. Z terytorium Białorusi przeprowadzony został m.in. nieudany atak na Kijów. Do tej pory nie zaangażował w wojnę podległych sobie wojsk.